برگزاری همایش نقش فرهنگ دینی در اصلاح الگوی مصرف آب در سالن همایش های معاونت آب و خاک
این همایش با حضور معاون آب و خاک و نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و مدیران آب و خاک و نمایندگان ولی فقیه استانها برگزار گردید
1397/07/19
طرح بهسازی 24 هزار هکتار آب بندان در 3 استان شمالی کشور
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت:طرح بهسازی 24 هزار هکتاری آب بندان در 3 استان مازندران،گیلان و گلستان اجرا می شود.
علیمراد اکبری در حاشیه همایش نقش فرهنگ دینی در اصلاح الگوی مصرف آب در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر،افزود:این طرح بر اساس تفاهمنامه ای میان وزیر جهاد کشاورزی،رئیس سازمان برنامه و بودجه و سه استاندار مازندران،گیلان و گلستان قرار است اجرا شود.
وی اظهار داشت:برای اجرای این طرح 676 میلیارد تومان در بازه زمانی دو ساله پیش بینی شده که 50 درصد آن اعتبار ملی و 50 درصد دیگر استانی است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره اهداف اجرایی این طرح،گفت:هدف از اجرای طرح بهسازی 24 هزار هکتاری آب بندان ها،جمع آوری یک میلیارد متر مکعب از آب های هرز و روان آب ها در اثر بارندگی است که بدون بهره برداری مناسب وارد دریا می شود.
اکبری ادامه داد:سالانه نزدیک به 10 میلیارد متر مکعب آب باران بدون بهره برداری مناسب به دریای خزر می ریزد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:آب استحصال شده از طریق آب بندان ها در شالیزارها استفاده خواهد شد.
وی گفت:مطالعات اجرای این طرح شروع شده و حداکثر تا پایان امسال به پایان می رسد.
اکبری درباره اجرای فاز دوم طرح احیای اراضی استان های خوزستان و ایلام،گفت:فاز دوم طرح احیای اراضی استان های خوزستان و ایلام در سطح 255 هزار هکتار بزودی آغاز می شود.
وی افزود:برای تخصیص آب 225 هزار هکتار فاز دوم طرح احیای اراضی استان های خوزستان و ایلام،تفاهمات میان وزیران جهاد کشاورزی و نیرو صورت گرفته است.
 
نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر در مصرف آب تنها به مصرف انفرادی توجه شود و منافع همگانی لحاظ نشود می‌تواند به فاجعه و تراژدی مشترک در سطح جامعه اسلامی منجر شود و برخی از آشوب‌ها را به وجود بیاورد 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی در همایش نقش فرهنگ دینی در اصلاح الگوی مصرف آب که درمعاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در محمد شهر کرج برگزار شد، اظهار داشت: آب و خاک دو مخلوق خداوند برای انسان در روی زمین است

وی افزود: آب از نعمت‌های ارزشمند و بی‌بدیل خداوندی است و حیات و زندگی و تداوم حیات بر محور آب می‌چرخد 

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خاک هم اهمیت بسیار زیادی دارد، بیان کرد: اول باید این نعمت‌ها شناخته شود و بدانیم که چه نقشی در زندگی انسان دارند و قدم اول شناخت مقولات و ارزش‌ها و نعمات است

تقوی با بیان اینکه ساختار زندگی انسان بر محور آب است، تصریح کرد: تجمع جمعیت و گسترش مسکن و شهرسازی با محوریت آب بوده و تمدن‌ها به یک معنی مدیون آب هستند و نقش آب در شکل بخشی تمدن باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: نقش آب و اثر آن که نقش کلیدی در جوامع دارد، غیر قابل انکار است و خودکفایی هر جامعه رابطه مستقیم با کشاورزی دارد و یکی از ارکان کشاورزی آب است.

تقوی با بیان اینکه مقصود از آب فقط آب تنها نیست، عنوان کرد: موجودات دیگر چگونه با این مقوله آب پیوند خوردند و اگر این پیوند قطع شود چه اتفاقاتی در جامعه می‌افتد و نمی‌توانیم از این امر چشم پوشی کنیم که آب یک منبع حیاتی است که منبع فرهنگی نیز دارد و از معنویت و فرهنگ ما نیز پاسداری می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه فقها در مورد آب بحث‌های مفصلی دارند،گفت: اگر آب نداشته باشیم نمی‌توانیم عبادت خدا را انجام دهیم و عبادات مقدماتی دارد که آب یکی از این موارد مورد نیاز است.

تقوی با بیان اینکه طهارت با وضو محقق می‌شود،گفت: در جایی که آب نباشد بن بست نیست و این موضوع دلیل دیگری بر عظمت خاک است و وجود ما از خاک است و همه استعدادهای ما در کل طینت ما نهفته شده است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه آب و خاک در فقه اسلامی مباحث فراوانی دارد، تصریح کرد: آب مهمترین عامل زیست محیطی است و محیط طبیعی دارای ویژگی‌هایی است که باید برای فرهنگ سازی به مردم عرضه و ارزش آب باید به مردم اطلاع‌رسانی شود.

وی با بیان اینکه ارزش های طبیعی باید برای مردم از جمله نسل جوان تبیین شود، تصریح کرد: در استفاده از منابع طبیعی که یکی از موارد آن آب و خاک است نباید اسراف انجام شود و اسراف به شدت مورد مذمت و نکوهش قرار گفته است.

وی با بیان اینکه اخلاق یک مسئله مهم در بهره برداری از منابع طبیعی است،گفت: اگر کسی به اصول اخلاقی پایبند نباشد پا روی همه چیز می‌گذارد و این اخلاق باید تقویت شده و ترکیب ارزش‌های اخلاقی و تکالیف و حقوق انسان با مسائل و چالش‌های مربوط به آب باید توجه شود و اخلاق در رابطه با این مسائل به وجود می‌آید که حقوق و تکالیف انسان چیست.

وی با بیان اینکه باید به اصل خیر مشترک در حوزه آب توجه شود، عنوان کرد: این اصل به ما می‌گوید که آب صرفا کالای اقتصادی نیست که به سادگی به مالکیت کسی در بیاید بلکه خیر همگانی است که در کاربرد مصرف آن باید به خیر بودن برای همه توجه شود و تنها برای خود نباشد و خیر دیگران هم باید در آن لحاظ شود.

وی ادامه داد: اگر در مصرف آب تنها به مصرف انفرادی توجه شود و منافع همگانی لحاظ نشود می‌تواند به فاجعه و تراژدی مشترک در سطح جامعه اسلامی منجر شود و برخی از آشوب‌ها را به وجود بیاورد.

تقوی با بیان اینکه در موضوع کمبود آب در یکی از استان‌های کشور مشکلاتی به وجود آمد،تصریح کرد: اگر مطالعات هم در این حوزه کامل نباشد مشکلات متعددی به وجود می‌آید و در سال گذشته سبب ایجاد مشکلاتی در کشور شد و مردم لطمه دیدند.

وی با بیان اینکه موضوع جنگ سوریه با موضوع مشکلات آب آغاز شد،تصریح کرد: در منطقه حلب وقتی بر سر آب نزاع و دولت وارد شد درگیری شد و بعد از آن درگیری‌ها به این وضعیت کشیده شد
رییس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه به جای آوردن نماز باران یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد, گفت: نماز باران باید در کشور احیا شود

به گزارش خبرگزاری تسنیماز کرج، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در همایش فرهنگ دینی در اصلاح الگوی مصرف که درمعاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی واقع در محمد شهر کرج برگزار شد، اظهار داشت: به جای آوردن نماز باران یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ ایمان ما ضعیف است و ترس داریم که نماز باران بخوانیم و باران نیاید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه این ترس معنی ندارد،گفت: نخواندن نماز باران مانند این است که هیچ مسابقه‌ای به دلیل ترس از عدم موفقیت برگزار نشود؛ نماز باران باید در کشور احیا شود, درب‌های کنگره و جلسه و همایش را ببندید و نماز باران را احیا و تقویت کنید.

قرائتی با بیان اینکه اگر روحانیون می خواهند در میان مردم فرهنگ‌سازی کنند نماز باران باید در همه مساجد خوانده شود، بیان کرد: توصیه قرآن بر استغفار است.

وی با بیان اینکه در کنار استانداری بودم که می‌گفت اگر هندوانه نکاریم و آب را بفروشیم درآمد بیشتری کسب می‌کنیم،گفت: این مخ استاندار ماست که می‌گوید آب درآمد بیشتری نسبت به کاشت هندوانه دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه در مورد درختانی که در قرآن از آنها اسم برده شده باید تحقیقات جامعی انجام شود، تصریح کرد: باید به صورت پژوهش علمی دلیل وجود این تعداد درخت در قرآن تحقیق شده و حتی باید پایان نامه دکتری باشد که چرا سلسله مراتب در میوه‌های بیان شده در قرآن وجود دارد.

قرائتی با بیان اینکه مشکلاتی در برخی از دانشگاهها وجود دارد که باید اصلاح شود،گفت: برخی از دانشجویان فقط به دلیل اینکه در یک ترم با استاد درس ندارند با آنها سلام و علیک نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه داشتن مدرک تحصیلی بالا سواد نیست،گفت: برخی دانشجویان در مقاطع بالا درسی از کوچکترین موارد حوزه خود اطلاع ندارند.

وی با بیان اینکه باید در حوزه هم تحول انجام شود،گفت: باید باور کنیم که سواد نداریم و نیازها را تشخیص نداده و کم کاری کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه درس‌هایی می‌خوانیم که هیچ فایده‌ای ندارد، تصریح کرد: دستی در آموزش و پرورش در کار بوده که افراد نمره بیست می‌آورند ولی قرآن نمی‌توانند بخوانند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه روحانیون باید در مورد زکات تلاش بیشتری انجام دهند،گفت: نباید منتظر بمانید که به سن بازنشستگی برسید و دلمان باید برای منابع طبیعی بسوزد.

وی با بیان اینکه درخت‌های غیر مثمر باید به درختان مثمر و قابل استفاده تبدیل شود،گفت: با ادامه این شیوه به جایی نمی‌رسیم 
تعداد مشاهده خبر57 بار
تصاویر مرتبط

  • 1_0
  • 2_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal