افزایش 4.2 میلیون تنی محصولات کشاورزی با اجرای طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور
1397/04/14

با اجرای 227 هزار هکتار طرح جامع و شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور 4.2 میلیون تن به تولیدات کشاورزی افزوده و برای 300 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به استان کرمانشاه،مجری طرح جامع و شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در نشستی با خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب گفت: این طرح که به طور عمده در شش استان کشور اجرا می شود تاکنون 74 درصد معادل 160 هزار هکتار پیشرفت فیزیکی داشته است.

مهندس سید رحیم سجادی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما اظهار داشت:با اجرای کامل این طرح 35 تا 40 درصد راندمان آبیاری افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: از 160 هزار هکتار پیشرفت فیزیکی 113 هزار هکتار نیز آماده بهره برداری و 36 هزار هکتار نیز زیر کشت رفته است.

سجادی با بیان این که این طرح بیشتر در استان های ایلام، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و گلستان اجرا می شود، گفت: از کل سطح 227 هزار هکتار حدود 53 هزار و 780 هکتار اجرا خواهد شد که تاکنون حدود 22 هزار و 303 هکتار آن مربوط به منطقه گرمسیری قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب است.

مجری طرح جامع و شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، اعتبارات این طرح را 5 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اذعان داشت: این اعتبار از صندوق توسعه ملی به پیشنهاد دولت تدبیر و امید و عنایت مقام معظم رهبری تامین می شود.

وی افزود: تاکنون 3200 میلیارد تومان تا پایان خرداد امسال تخصیص یافته است.

سجادی ادامه داد: برای اجرای این طرح نزدیک به 550 قرارداد با پیمانکاران، بخش خصوصی، مشاوران و مدیران طرح، تولیدکنندگان از سال 94 تا امروز منعقد کرده ایم و 200 قرارداد طی این مدت خاتمه یافته است.

وی پیش بینی کرد که کل کارهای اجرای طرح 227 هزار هکتاری تا پایان شهریور به اتمام برسد و تا پایان اسفند نیز کل قراردادها بسته شود.

سجادی با بیان این که اجرای این طرح همزمان با احداث شبکه های اصلی وزارت نیرو انجام می شود، تصریح کرد: اگر ما پس از اجرای احداث شبکه های اصلی این طرح را اجرا می کردیم، ضرر سنگینی به پروژه وارد می شد.

وی ادامه داد: ما بیش از 95 درصد خریدها و تجهیزات طرح را قبل از تغییرات قیمت ارز انجام داده ایم.

مجری طرح جامع و شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در عین حال اعلام کرد: 99.5 درصد این طرح، سیستم آبیاری تحت فشار یا کم فشار و نیم درصد طرح ثقلی اجرا شده است.

وی به ایجاد تشکل های نظام بهره برداری همزمان با اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: مطالعه، ایجاد و توانمندسازی را همزمان با اجرای طرح پی گیری می کنم.

سجادی در عین حال افزایش درآمد کشاورزان را از دیگر مزیت های این طرح عنوان کرد و اظهار داشت: هر چه افراد و ساکنان شهرهای مرزی اقتصادشان رونق یابد موجب ایجاد اشتغال و امنیت بیشتر کشور می شود.

تعداد مشاهده خبر67 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal