معاون آب و خاک در دومین روز همایش سازگاری با کم آبی
بهره وری آب کشاورزی سالانه 7 درصد افزایش یافته است/ هدفگذاری تولید 1600 گرم محصول با هرمترمکعب آب
1398/04/04

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از هدفگذاری این وزارتخانه برای دستیابی به تولید 1600 گرم محصول به ازای مصرف هرمترمکعب آب در افق 1404 خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، علیمراد اکبری در دومین روز همایش سازگاری با کم آبی که در وزارت نیرو در حال برگزاری است، اظهار کرد: روند بررسی آمار 30 ساله نشان از کاهش بارندگی و رواناب ها و افزایش درجه حرارت دارد که این امر به دلیل افزایش گازهای گلخانه ای و تغییرات آب و هوایی است و تنها مربوط به کشور ما نیست.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش منابع آب قابل استحصال کشور از 130 به 100 میلیارد مترمکعب، گفت: با تمهیدات اندیشیده شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، در سازگاری با کم آبی، میزان تولید در بخش کشاورزی نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش پیدا کرده است.

وی، عوامل طبیعی و انسانی را در کاهش منابع آب موثر دانست و تصریح کرد: در جلسه مورخ 6 اسفند 1396 هیات وزیران، بحث تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، صمت و سازمان های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست به تصویب رسید.

اکبری هدف از تشکیل این کارگروه را هماهنگی و پیگیری اجرای سازگاری با کم آبی در مناطق مختلف و اتخاذ تصمیمات مناسب عنوان کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه گفت: یکی از مهم ترین تصمیم های این کارگروه، تصویب برنامه های عبور از تنش آبی در سال 97 در استان های اصفهان و خوزستان بود که باعث جلوگیری از مشکلات بزرگ در این استان ها شد.

وی، تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی تولید غذا به دنبال تولید پایدار با اتکا به پایداری منابع از جمله آب است.

اکبری ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی بحث کاهش سطح زیر کشت آبی را در دستور کار قرار داده است و در عوض به دنبال توسعه عمودی با هدف اشتغال، درآمد و توسعه پایدار با منابع موجود آب و خاک است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش بهره وری آب کشاورزی در چند سال گذشته گفت: متوسط تولید محصول به ازای مصرف هر مترمکعب آب از 900 گرم به 1320 گرم رسیده است و دستیابی به هدفگذاری 1600 گرم در افق 1404 قابل تحقق است.

وی با بیان اینکه بهره وری آب کشاورزی هرسال 7 درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: این امر باعث صرفه جویی 3 میلیارد مترمکعب آب، افزایش تولید 4 میلیون تن محصول و 200 هزار میلیارد ریال صرفه جویی اقتصادی شده است.

تعداد مشاهده خبر51 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal