بازدید معاون آب و خاک از خبرگزاری جمهوری اسلامی
1399/03/25

تهران - ایرنا - معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی امروز و در هفته جهاد کشاورزی با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی از این خبرگزاری بازدید و با مدیرعامل آن دیدار کرد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید: تاکنون 2 میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تحت پوشش سامانه‌های آبیاری تحت فشار قرار گرفته که یک میلیون و 100 هزار هکتار از این میزان، در دولت یازدهم و دوازدهم محقق شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، «علیمراد اکبری» بعد از ظهر امروز (یکشنبه) در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و در دیدار با «محمدرضا نوروزپور» مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: با اجرای این سامانه‌ها در اراضی کشاورزی، راندمان آبیاری از 39 درصد در سال 1392 به 45 درصد رسیده است.

وی افزود: به ازای افزایش یک درصد راندمان در مصرف آب، دو میلیارد متر مکعب صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد؛ با افزایش راندمان آب، از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 13 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب صرفه جویی شده که از این میزان 5.4 میلیون مترمکعب مربوط به اقدامات دولت تدبیر و امید است.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: با توسعه اجرای این پروژه در کشور می توانیم راندمان آبیاری را از 45 درصد کنونی به 75 درصد برسانیم که این مهم در دستور کار است.

وی همچنین به اجرای شبکه‌های آبیاری در هفت سال اخیر اشاره کرد و گفت: از 1.6 میلیون هکتار شبکه‌های آبیاری اجرا شده، بیش از 600 هزار هکتار در دولت تدبیر و امید عملیاتی شده است.

اکبری ادامه داد: در سال 92 به ازای مصرف هر متر مکعب آب 920 گرم محصول تولید می‌شد که این رقم با اقدامات صورت گرفته در بخش آب و خاک کشاورزی، به 1450 گرم رسیده است.

امکان تولید 500 هزار تن برنج در خوزستان در سالجاری

معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در پروژه 550 هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام حدود چهار هزار و 500 میلیارد تومان هزینه شد که سال گذشته از آبخور این پروژه از کشت 970 هزار تن شلتوک، 500 هزار تن برنج سفید تولید شده است.

وی اضافه کرد: اگر سر مزرعه هر کیلوگرم از این برنج 10 هزار تومان فروخته شده باشد، در مدت یکسال پنج هزار میلیارد تومان درآمد برای استان کسب شده است.

اکبری اضافه کرد: طبق مصوبه دولت تولید برنج به غیر از استان های گیلان و مازندران ممنوع است اما در مصوبه امسال تولید برنج برای استان خوزستان در صورت تامین آب ممنوعیتی ندارد؛ بنابراین امکان تولید 500 هزار تن برنج در سطح 200 هزار هکتار وجود دارد.

وی اظهار داشت: افزایش تولید و خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک موجب کاهش خروج ارز از کشور می شود.

سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری در بخش آب در دولت تدبیر و امید

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه 12 میلیارد دلار در بخش آب کشور سرمایه‌گذاری شده است گفت: بر این باورم که در هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه‌گذاری نشده است.

وی اجرای سامانه گرمسیری آب از سیروان تا دهلران به وسعت 440 کیلومتر که 90 کیلومتر آن در تونل است را یک ابر پروژه در خاورمیانه عنوان کرد و افزود: شبکه های اصلی آن توسط وزارت نیرو و شبکه های فرعی توسط وزارت جهاد کشاورزی اجرایی شده است.

عملکرد بخش کشاورزی در دوران تحریم و کرونا درخشان بوده است

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز در این دیدار گفت: برغم فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران با اعمال تحریم‌های بی‌سابقه در حوزه‌های اقتصادی، پولی و بانکی و شیوع ویروس کرونا، بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی کشور عملکردی درخشان داشته است.

محمدرضا نوروزپور، افزود: اینکه با وجود فشارهای حداکثری آمریکا و شیوع کرونا، کشور با بحران مواد غذایی مواجه نشد و بازارها از کالاهای اساسی اشباع بود ناشی از اقدامات قابل توجهی است که در چند سال گذشته در بخش های مختلف دولت از جمله بخش کشاورزی صورت گرفته است و این اقدامات نه تنها در خلال کرونا متوقف نشده بلکه با مدیریت در صحنه شخص رئیس جمهوری در سال «جهش تولید» افزایش نیز یافته است.

وی ادامه داد: اعمال شدیدترین تحریم‌های تاریخ علیه کشورمان سبب شده است که اهمیت بخش کشاورزی بیشتر از هر زمان دیگری باشد ؛ چرا که امنیت غذایی کشور خصوصا در این شرایط خاص وابسته به این بخش است.

مدیر عامل ایرنا با اشاره به تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم در شرایط کرونا، افزود: مردم به چشم خود دیدند که در شرایط کرونا بسیاری از کشورها که مشکلات ایران را هم نداشتند با کمبودهایی مواجه شدند اما کشور ما با این مشکلات مواجه نشد و قفسه‌های فروشگاه‌ها خالی نشد و این ها همه نشان از تمهیدات خوبی است که در وزارت جهادکشاورزی و سایر بخش‌ها در دولت انجام شده بود.

ایرنا گنجینه خبر ایران است

نوروزپور در معرفی خبرگزاری ایرنا به معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی گفت: ایرنا گنجینه خبر ایران و بزرگترین سازمان خبری کشور بعد از سازمان صدا و سیما است؛ دنیا ایرنا را به عنوان خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران می‌شناسند و این خبرگزاری مرجع استناد رسانه‌های بین‌المللی به شمار می‌رود و این موضوع رسالت و مسوولیت این خبرگزاری را مضاعف می‌کند.

وی با اشاره به اینکه نسبت به اطلاع رسانی عملکرد دولت در بخش های مختلف خصوصا کشاورزی کم لطفی بزرگی صورت گرفته است، گفت: متاسفانه رقبای سیاسی دولت از ابزارهای رسانه‌ای خود برای بیان این دستاوردهای مهم که همگی قدرت ملی و قدرت نظامی اسلامی را نمایش می دهد استفاده نکردند و ای کاش مردم ما از اقدامات خوب صورت گرفته بیش از این مطلع می شدند و احساس غرور می کردند.

مدیر عامل ایرنا اضافه کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم دستاوردهای قابل توجهی در زمینه کشاورزی، دامپروری و شیلات محقق شد که ایرنا آمادگی دارد با بکارگیری ظرفیت‌های خود، این دستاوردها را به اطلاع مردم برساند.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاوزی قبل از دیدار با مدیر عامل ایرنا،‌ از بخش‌های مختلف خبرگزاری جمهوری اسلامی بازدید کرد.

این دیدار و بازدید به مناسبت هفته جهاد کشاورزی - که از 21 خرداد آغاز و تا 27 خرداد ادامه دارد - برگزار شد.


تعداد مشاهده خبر36 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal