استقرار سیستم‌های آبیاری هوشمند با هندسی‌سازی اراضی توسعه می‌‌یابد
1399/03/27

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: هندسی‌سازی اراضی نیز همراه با یکپارچه‌سازی، بهتر است در دستور کار قرار گیرد، زیرا با هندسی‌سازی اراضی، استقرار سیستم‌های آبیاری هوشمند و کارآ، توسعه می‌‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، علیمراد اکبری، معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در سومین جلسه کارگروه ملی یکپارچه‌سازی و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، با ارائه پیشنهادی گفت: هندسی‌سازی اراضی نیز همراه با یکپارچه‌سازی، بهتر است در دستور کار قرار گیرد، زیرا با هندسی‌سازی اراضی، استقرار سیستم‌های آبیاری هوشمند و کارآ توسعه می‌‌یابد.

اکبری با تأکید بر اینکه با یکپارچه‌سازی اراضی، مدیریت پایدار آب و خاک در اراضی رخ می‌دهد، ادامه داد: با توجه به اینکه افزایش بهره‌وری آب و خاک و کاهش هزینه‌های تولید در دستور کار دولت است، ضرورت دارد که دولت حمایت خود از بهره‌برداران را افزایش دهد تا آنها ترغیب به همکاری برای تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی شوند.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اقتصادی شدن کشاورزی یک ضرورت است، افزود: هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست در اراضی با قطعات کوچک، صنایع تبدیلی یا شرکت کشت و صنعت ایجاد کند. بنابراین فعالیت گروهی کشاورزان در اراضی کشاورزی یکپارچه، با هدف افزایش تولید و کاهش هزینه، ضرورتی است که باید برای آن برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد.

اکبری با اعلام محدودیت منابع مالی برای اجرای پروژه‌های مهم و اساسی، مشکلات قانونی را یکی از موانع اصلی عنوان کرد و پیشنهاد داد: بسیاری از بهره‌برداران و کشاورزان برای تجمیع اراضی آمادگی دارند، اما به‌علت محدودیت در حمایت مالی از آنها، همکاری لازم صورت نمی‌گیرد. بر همین اساس ضرورت دارد که اختیار تخصیص منابع مالی تا 85درصد به دولت واگذار شود.

تعداد مشاهده خبر43 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal