مدیریت پایدار خاک جزو اولویت های برنامه اجرایی کشور قرار گیرد
1399/05/06

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تمام تلاش این معاونت آن است که مدیریت پایدار خاک جزو اولویت های برنامه اجرایی کشور قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری در دومین جلسه شورای راهبردی خاک کشور که در سازمان تات برگزار شد، اظهار کرد: فلسفه وجودی شورای راهبردی خاک، هماهنگی و همراهی سایر معاونت ها و سازمان های وزارت جهاد کشاورزی به منظور رسیدگی به مسائل درون بخشی این وزارت برای پیشبرد برنامه های خاک کشور است.

وی با اشاره به این که تمام تلاش معاونت آب و خاک این است که مدیریت پایدار خاک جزو اولویت های برنامه اجرایی کشور قرار گیرد، خاطرنشان کرد: تا به امروز تلاش ها و اقدامات موثر و خوبی در زمینه خاک کشاورزی کشور انجام شده است.

در این نشست، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز گفت: قانون حفاظت خاک نتیجه پیگیری و تلاش 15ساله متخصصین علوم خاک کشور بود که در سال 98 تصویب و ابلاغ شد.

کامبیز بازرگان تاکید کرد: با راه اندازی دفتر امور خاک کشاورزی همه بخش ها باید کمک کنند تا جریان مغفول مانده خاک به یک جریان جدید و توجه ویژه به خاک تبدیل شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت خاک، تامین اعتبار منابع مالی خاک کشور باید خارج از بوروکراسی اداری حل و فصل شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور نیز در این نشست، اظهار داشت: در مدیریت پایدار خاک باید به چهار محور اصلی کاربری اراضی، بهره برداری از اراضی، فرسایش و تخریب خاک و آلودگی خاک توجه ویژه شود.

مسعود منصور اعلام کرد: این سازمان آمادگی دارد تجربیات علمی و عملی خود درحوزه خاک را در اختیار شورای راهبردی خاک کشور قرار دهد.

در این نشست، مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی نیز با اشاره به این که بر اساس چالش های موجود در حوزه خاک، سه برنامه در اولویت اول برنامه کاری این دفتر قراردارد، گفت: این برنامه ها شامل مدیریت جامع خاک دیمزارها، شناسایی و بهبود ماده آلی خاک کشاورزی و ارزیابی، بهبود و ارتقا حاصلخیزی خاک های کشور هستند که تلاش می کنیم برای شروع سال زراعی جدید عملیاتی و اجرایی شوند.

در این نشست، موضوعاتی همچون لزوم نهایی شدن آیین نامه اجرایی قانون حفاظت خاک و برنامه ریزی برای تدوین دستورالعمل های اجرایی و ابلاغ به استان ها، استفاده از منابع اعتباری استانی برای طرح‌های مرتبط با خاک، تدوین برنامه آموزشی برای امور مرتبط با خاک به ویژه بهره برداران، ارائه طرح های قابل اجرا در زمینه خاک (حداقل دو طرح) برای اجرا توسط دفتر امور خاک در زمینه حاصلخیزی خاک و افزایش ماده آلی و برنامه مدیریت خاک دیمزارها و همچنین بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه برگزاری روز جهانی خاک در سال جاری با توجه به شرایط کرونا مورد تاکید قرار گرفت.

تعداد مشاهده خبر67 بار
تصاویر مرتبط

  • ۳۲_0
  • ۴۳_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal